Her Defasında Daha da Özlettiren Şakran Böreği

Şakran böreği her defasında daha da özlettiren bir lezzete sahiptir. Pek çok lezzet gurmesi, börek denince akıllara gelen birbirinden farklı lezzetleri kendi içinde büyütüyor. Biz burada İzmir böreği konusunda her şekilde farklı bir tat ve lezzet sunuyoruz sizler için. Şakran böreği bölgesel konularda büyüyen, önemli bir ölçüde ortaya çıkarılan bir börektir. Ayrıntılı ve güçlü yaklaşımlar bizlere daha rahat ve daha hızlı hizmetler sunacaktır.

Pastanemizde satışa sunduğumuz börekler konusunda kampanyalı hizmetler de sunuyoruz. Lezzetimiz tescilli bir kaliteye dayandığı için, bölgemizin en özel böreği olan şakran böreği için farklılıkları ve kaliteli yaklaşımları sizlere tüm gücümüzle sunmaya devam ediyoruz.
Çıtır çıtır börekler nasıl yapılıyor?
Börek beş çaylarının vazgeçilmez ve en lezzetli hamur işidir. Çoğu zaman dışarıdan alınsa da evde de ağızda dağılan börek yapmak sandığınız kadar zor değil. İşte misafirlerinizin bir dilim daha isteyeceği çıtır börek yapmanın ipuçları.
Böreğinizin hamurunu kendiniz hazırlıyorsanız.

  • Hamurunuza yağ katmaya ve hamuru yağ sürerek açmaya özen gösterin.
  • Hamurunuzun daha kolay kıvam alması ve pişerken çıtır çıtır olması için yoğurma sırasında içine süt katmayı ihmal etmeyin.

Böreğinizi hazır yufkadan yapıyorsanız.

Hazır yufka böreğini çıtır çıtır yapmanın birçok yolu vardır. Bunların en önemlileri içine sürdüğünüz harçlardır.

–En basit ve pratik harç su ve sıvı yağ karışımından oluşur. Bir kap içinde eşit miktarda sıvı yağ ve suyu karıştırıp yufkanın katları arasına sürdüğünüzde daha önce yaptıklarınızdan daha gevrek bir börek elde edeceksiniz.

Lakin Şakran böreği yapmak istiyorsanız, bize gelebilirsiniz. Bu benzersiz lezzetin en güzel tarifini sizlere biz sağlıyoruz. Güçlü lezzetleri en profesyonel ve sağlıklı yapılarda tatmak için, Şakran böreği olarak İzmir börek merkezi konusu ile sizlere sunmaya devam ediyoruz.