Tahıl Ağırlıklı Börek Seçimi

16 Şubat 2020 Posted by portakal In Genel No Comments

Buğday, çavdar, yulaf ve pirinç ve bu buğdaygillerden elde edilen un, başlıca tahıllardandır. Tahıllar, insan vücudu için neredeyse en önemli enerji kaynağıdır. Normal bir diyette, toplam kalorinin %30’unu tahıllardan alırız.

Tahıl ve tahıl ürünleri vitaminmineralkarbonhidrat ve diğer besin öğelerini içerir. İçerdiği proteinin kalitesi düşük olduğundan, yüksek kaliteli proteinlerle tüketildiğinde tahılların da protein kalitesi yükselir. Tahılların bulundurduğu vitaminler E vitamininden zengindir ve fazlasıyla önemli bir B1 vitamini kaynağıdırlar.

Tahıl içerisindeki lif, vücuttaki glükoz salınımını azaltır ve kandaki şeker seviyesini kontrol altında tutar.

Uzun süre tok hissetmenizi sağlayan tahıllar, kilo kontrolünde de önemli rol oynarlar.

Tahıllar öğütülürken yararlı içerik büyük ölçüde kaybolur. Faydalı içeriği kaybolmuş tahıllara ‘rafine tahıl’ denir. Özü ve kepeği birbirinden ayrılmayan tahıllara da ‘tam tahıl’ denir. Tam tahıllardan yapılan besinler vitamin, mineral ve posa yönündir; besinlerin kalori değeri daha düşüktür.

Yapılan çoğu araştırmada, tam tahıl ürünü tüketen kişilerin kolon kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir. Yapılan bir diğer araştırma ise, günde en az 3 porsiyon tam tahıl tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha zayıf kaldıklarını söylüyor.

Beslenme alışkanlığınızda tam tahıla mutlaka yer verin; sağlıklı beslenmenin yanı sıra ideal kilonuzu da koruduğunuzu göreceksiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ten + three =