Ürünlerimizde Kullandığımız Yer Fıstığının Faydaları

2 Şubat 2020 Posted by portakal In Genel No Comments

Şakran böreği olarak ürettiğimiz marka değerimizle birlikte, ürünlerimizde kullandığımız (bazı ürünlerde) yer fıstığının faydalarını saymak istedik. Yer fıstığı, Güney Amerika kökenli bir fıstık türüdür. Bilimsel olarak “Arachis Hypogea” olarak bilinen yer fıstığı; nugat ve gofret gibi çeşitli ürünlerde sıkça kullanılır. Bununla birlikte fıstıklar, teknik olarak fındık türlerinden değildir. Aslında baklagil ailesine aittirler ve bu sebeple fasulye, mercimek ve soya ile aynı familyaya mensuptur. Dünya genelinde yer fıstığı nadiren çiğ yenir. Bunun yerine, çoğunlukla kavrulmuş ve tuzlanmış olarak veya fıstık ezmesi olarak tüketilir.
Fıstığın Sağlığa Faydaları
Barındırdığı zengin besinler yardımıyla sağlığımıza katkıda bulunur. Mide kanserine yakalanma riskini azaltan fıstık, cilt sağlığını korur, kalp sağlığına iyi gelir, antioksidan özelliğinden dolayı genel sağlık için faydalıdır. Fıstık, vücut geliştirme yapan kişiler tarafından bolca tüketilir, sağlıklı gelişmeye yardımcı olur. Fıstık güçlü bir antioksidan olduğu için iç organlar dahil deri hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir. Sindirim sistemine faydalıdır. Özellikle kansere yakalanma riskini en aza indirebilir.
Sinir Hastalıklarına Fıstığın Faydaları: Fıstığın içerdiği polifenolik asitler, kalp sağlığı yanında sinir sağlığı için de yararlıdır. Bunun yanında viral, fungal enfeksiyonları önler. Fıstığın aynı zamanda alzheimer hastalığına da faydası vardır.
Depresyona Karşı Fıstık: Fıstık, triptafon içermektedir. Triptafon düşük serotine seviyesini yükselterek, depresyona sebep olan nedenleri ortadan kaldırmayı sağlar. Fıstık, ayrıca genel anlamda sinir sağlığı için yararlıdır.
Fıstık Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Haftada en az iki kere iki yemek kaşığı fıstık ezmesi yemek özellikle kadınlarda obezite problemini ortadan kaldırabilir. Sabah kahvaltılarında az miktarlarda fıstık ezmesi yemek kilo vermeyi kolaylaştırır.
Kan Şekerini Düzenler: Fıstığın içerdiği besinler, yağ ve karbonhidratlar kan şekeri seviyesinin eşitlemesini sağlar.
Şakran böreği olarak sizlere en lezzetli börekleri sağlamak için çalışmalarımıza tüm hızımız ile devam ediyoruz. Daha fazla zaman kaybetmeyin ve bize ulaşın.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × 1 =